Pozývame Vás na majstrovské kurzy klavírnej hry s vynikajúcim fínskym klaviristom Olli Mustonenom, ktoré sú určené študentom umeleckých škôl – konzervatórií, vysokých škôl a akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť).
21. 2. 2024 / STREDA / 10:00 – 13:00
Dvorana VŠMU
Majstrovský kurz je určený pre študentov umeleckých škôl – konzervatórií a hudobných vysokých škôl akadémií, ale aj verejnosti (pasívna účasť).
všestrannosť fínskeho umelca pripomína veľkých majstrov ako Sergej Rachmaninov, Feruccio Busoni alebo George Enescu, ktorí boli interpretmi, dirigentmi i skladateľmi zároveň. Rodák z Helsínk sa od detstva venoval hre na čembale, neskôr študoval klavír a kompozíciu. Medzi jeho pedagógov patrili Ralf Gothoni, Eero Heinonen a Einojuhani Rautavaara. Olli Mustonen koncertuje po celom svete, ako sólista spolupracoval s najvýznamnejšími symfonickými orchestrami v Berlíne, Paríži, Londýne, New Yorku, Chicagu, Clevelande, Amsterdame, Viedni, Prahe či Jeruzaleme. Od roku 2021 pôsobí ako šéfdirigent Filharmónie v Turku, je tiež hlavným hosťujúcim dirigentom Laponského komorného orchestra. Na obidvoch postoch diriguje orchestrálne koncerty a uvádza komornú hudbu i sólové recitály. Je zakladateľom Helsinki Festival Orchestra, s ktorým absolvoval turné v Európe, Japonsku a Číne, bol rezidenčným umelcom orchestra Camerata Zürich. Olli Mustonen sa popri kariére klaviristu a dirigenta intenzívne venuje tvorbe komornej hudby a komponovaniu pre orchester. Fínsky národný epos Kalevala ho inšpiroval k vytvoreniu Symfónie č. 3 Taivaanvalot’ pre tenor, violončelo a klavír, ktorú uviedol v Londýne, Amsterdame a Hongkongu spolu s Ianom Bostridgeom a dlhoročným komorným partnerom Stevenom Isserlisom. V roku 2020 dostal od Beethovenho domu v Bonne (Beethoven-Haus Bonn) objednávku na vytvorenie Sláčikového sexteta pri príležitosti 250. výročia skladateľovho narodenia. Medzi jeho posledné diela patrí Apoteóza in memoriam Pablo Casals vytvorená pre Kronberg Academy. V roku 2019 bola Ollimu Mustonenovi udelená prestížna Hindemithova cena, je tiež držiteľom viacerých národných cien za zásluhy v umení. V jeho rozsiahlej diskografii patrí významné miesto CD s dielami Dmitrija Šostakoviča a Charlesa-Valentina Alkana, ktoré získali ceny Edison a Gramophone. Medzi ostatné nahrávky patria klavírne koncerty Beethovena a Prokofieva s Fínskym rozhlasovým symfonickým orchestrom pod taktovkou Hannu Lintu.
linky
Festival Konvergencie 2024 a vzdelávacie podujatia z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia.
Partnerom podujatia je Hudobná a tanečná fakulta VŠMU.
Ďakujeme aj ďalším partnerom a mediálnym partnerom.